Co to jest zadośćuczynienie?

Co to jest zadośćuczynienie?

Jeśli z tego samego zdarzenia wynikła szkoda zarówno majątkowa jak i niemajątkowa, to nie ulega wątpliwości iż poszkodowany opierając się o zasadę pełnego odszkodowania ma prawo żądać naprawienia obu rodzajów szkody.

Zadośćuczynienie stanowi rekompensatę pieniężną za szkodę, którą jest ból fizyczny, cierpienie psychiczne, krzywdę związaną z danym zdarzeniem szkodzącym. Celem zadośćuczynienia jest złagodzenie tych negatywnych przeżyć.

Na czym polega skup zaniżonego odszkodowania?

Skup odszkodowań dotyczy roszczeń wynikających z uszkodzenia pojazdu przez sprawcę w wyniku wypadku komunikacyjnego. Cesja praw dotyczy tylko poszkodowanego w wyniku wypadku, nie sprawcy. Na mocy umowy cesji poszkodowany zbywa na rzecz określonego podmiotu/osoby swoje prawa do dochodzenia dalszych roszczeń za zapłatą umówionej sumy pieniężnej. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie w krótkim czasie dodatkowej kwoty do odszkodowania otrzymanego od zakładu ubezpieczeń. Oczywiście, poszkodowany ma prawo do samodzielnego dochodzenia wyższego odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy szkody. Każdy ma prawo wyboru.

Czy możliwe jest zbycie roszczenia o zadośćuczynienie?

Zgodnie z art. 449 kodeksu cywilnego roszczenia o zadośćuczynienie nie można zbyć. Nie może być ono przedmiotem cesji. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy roszczenie o zadośćuczynienie jest już wymagalne, zostało uznane na piśmie lub przyznane prawomocnym wyrokiem.

Copyright© 2021